Federal devletlerde alt katmandaki devletlerin verildiği isimler nelerdir?

Federal devletlerde alt katmanlarda bulunan devletlere, eyalet veya eyaletler denir. Eyaletler, federal devletle birlikte çalışarak, kendi iç işlerini düzenleyen ve federal yönetimle belirli konularda işbirliği yapan bağımsız birimlerdir. Aşağıdaki ülkelerde eyaletlere verilen isimler şunlardır:

  • Amerika Birleşik Devletleri: Amerika Birleşik Devletleri’nde, federal devlet ile 50 eyalet bulunmaktadır. Bu eyaletlerin her biri, kendi yasalarını çıkaran ve uygulayan, kendi eyalet hükümeti ve valisi olan birimlerdir.
  • Almanya: Almanya’da federal devlet sistemi bulunmaktadır. Federal devlet ile birlikte 16 eyalet bulunmaktadır. Bu eyaletlerin her biri, kendi anayasasını ve yasalarını çıkaran ve uygulayan, kendi eyalet hükümeti ve valisi olan birimlerdir.
  • Brezilya: Brezilya federal bir devlettir ve 26 eyaletten oluşur. Eyaletler, federal hükümetle birlikte çalışarak, kendi yasalarını çıkaran ve uygulayan, kendi eyalet hükümeti ve valisi olan bağımsız birimlerdir.
  • Avustralya: Avustralya federal bir devlettir ve 6 eyalet ve 2 bölgeden oluşur. Bu eyaletlerin her biri, kendi yasalarını çıkaran ve uygulayan, kendi eyalet hükümeti ve valisi olan bağımsız birimlerdir.

Yorum ekle

Bizi Takip Et

Çekinmeyin, iletişime geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.