Gelmiş geçmiş en iyi 10 filmi seçmek çok zor olsa da aşağıdaki filmler genel olarak eleştirmenler ve sinema tutkunları tarafından yüksek puanlar almış ve kült statüsü kazanmış filmlerdir.

  1. The Godfather (1972) – Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı, bir mafya ailesinin hikayesini anlatan epik bir suç filmi.
  2. Citizen Kane (1941) – Orson Welles’in yönettiği ve başrolünde oynadığı, Amerikan rüyasının yıkımını anlatan bir drama filmi.
  3. Casablanca (1942) – Michael Curtiz’in yönettiği, Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerini paylaştığı, II. Dünya Savaşı döneminde geçen bir romantik drama filmi.
  4. The Shawshank Redemption (1994) – Frank Darabont’un yönettiği, Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı, hapishanede geçen bir drama filmi.
  5. Schindler’s List (1993) – Steven Spielberg’in yönettiği, Liam Neeson ve Ralph Fiennes’in başrollerini paylaştığı, II. Dünya Savaşı döneminde Polonya’da geçen bir holokost filmi.
  6. Pulp Fiction (1994) – Quentin Tarantino’nun yönettiği, John Travolta, Uma Thurman, ve Samuel L. Jackson’un başrollerini paylaştığı, tarzı ve senaryosuyla öne çıkan bir suç filmi.
  7. The Godfather: Part II (1974) – Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Al Pacino, Robert De Niro, ve Robert Duvall’un başrollerini paylaştığı, bir mafya ailesinin hikayesinin devamı olan epik bir suç filmi.
  8. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) – Milos Forman’ın yönettiği, Jack Nicholson’un başrolünde olduğu, akıl hastanesinde geçen bir drama filmi.
  9. 12 Angry Men (1957) – Sidney Lumet’in yönettiği, Henry Fonda ve Lee J. Cobb’un başrollerini paylaştığı, bir jüri odasında geçen bir drama filmi.
  10. Apocalypse Now (1979) – Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando, Martin Sheen ve Robert Duvall’un başrollerini paylaştığı, Vietnam Savaşı’na eleştirel bir bakış atan bir savaş filmi.

Kategori: