İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve turistik şehirlerinden biridir. Tarihi dokusu, zengin kültürü, eşsiz manzaraları ve lezzetleri ile pek çok gezilecek yere sahiptir. İstanbul’da gezilecek yerlerin bazıları şunlardır:

  1. Ayasofya: Fatih ilçesinde yer alan Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 6. yüzyılda inşa edilmiştir. İstanbul’un en ünlü tarihi yapılarından biridir.
  2. Topkapı Sarayı: Fatih ilçesinde yer alan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun 400 yıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Saray, müze olarak ziyaret edilebilmektedir.
  3. Sultanahmet Camii: Fatih ilçesinde yer alan Sultanahmet Camii, 17. yüzyılda inşa edilmiştir. İstanbul’un en büyük camilerinden biridir.
  4. Kapalıçarşı: Fatih ilçesinde yer alan Kapalıçarşı, Osmanlı döneminde kurulmuş olan ve 4000’den fazla dükkanı barındıran dünyanın en büyük çarşısıdır.
  5. Galata Kulesi: Beyoğlu ilçesinde yer alan Galata Kulesi, 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. İstanbul Boğazı’nın manzarasını en iyi şekilde izleyebileceğiniz noktalardan biridir.
  6. İstiklal Caddesi: Beyoğlu ilçesinde yer alan İstiklal Caddesi, İstanbul’un en ünlü alışveriş caddelerinden biridir. Mağazalar, restoranlar, kafeler ve tarihi binalarla doludur.
  7. Dolmabahçe Sarayı: Beşiktaş ilçesinde yer alan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde kullanılan bir saraydır. Şimdi müze olarak hizmet vermektedir.
  8. Ortaköy Camii: Beşiktaş ilçesinde yer alan Ortaköy Camii, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Boğaz manzarasına sahip olan cami, İstanbul’un en popüler turistik yerlerinden biridir.
  9. Süleymaniye Camii: Fatih ilçesinde yer alan Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiştir. İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biridir.
  10. Kariye Müzesi: Fatih ilçesinde yer alan Kariye Müzesi, Bizans döneminden kalma freskleri ve mozaikleriyle ünlü bir müzedir.

Kategori: