Miryokefalon savaşı kimler arasında olmuştur sonuçları nelerdir?

Miryokefalon Savaşı, 1176 yılında Bizans İmparatorluğu ile Selçuklu İmparatorluğu arasında gerçekleşen bir savaştır. Savaşın adı, savaşın gerçekleştiği Miryokefalon Vadisi’nden gelmektedir.

Savaşın nedeni, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’da genişlemesi ve Selçuklu İmparatorluğu’nun bu genişlemeye karşı çıkmasıdır. Selçuklu İmparatorluğu’nun hükümdarı III. Kılıçarslan, Bizans İmparatorluğu’na karşı sefere çıkmış ve Miryokefalon Vadisi’nde Bizans İmparatorluğu’nun ordusuyla karşılaşmıştır.

Savaş, Bizans İmparatorluğu’nun zaferiyle sonuçlanmıştır. Ancak, bu zaferin Bizans İmparatorluğu’na pek bir faydası olmamıştır. Bizans İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu’na karşı savaşarak zaten zayıflamıştı ve savaşın sonucunda Bizans İmparatorluğu’nun topraklarına bir katkısı olmamıştır.

Miryokefalon Savaşı, Bizans İmparatorluğu ve Selçuklu İmparatorluğu arasındaki ilişkileri bozmuş ve iki imparatorluğun da zayıflamasına neden olmuştur. Bu savaş, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’daki genişleme çabalarının sonunu ve Selçuklu İmparatorluğu’nun da gerileme dönemine girmesinin başlangıcını simgeler.

Yorum ekle

Bizi Takip Et

Çekinmeyin, iletişime geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.