Ülkemizde kaç tip iklim etkilidir ve özellikleri nelerdir?

 

Türkiye’de 7 farklı iklim tipi bulunmaktadır. Bu iklim tipleri, genel özellikleriyle birlikte şu şekildedir:

  1. Akdeniz İklimi: Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz iklimi, Türkiye’nin güney ve batı kıyılarında etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü makidir.
  2. Ege İklimi: Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Ege iklimi, Türkiye’nin batı kıyıları ve Ege bölgesinde etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü zeytinlik ve çam ormanlarıdır.
  3. Karadeniz İklimi: Yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı olan Karadeniz iklimi, Türkiye’nin kuzeyinde ve Karadeniz kıyısında etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü ormanlardır.
  4. İç Anadolu İklimi: Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı olan İç Anadolu iklimi, Türkiye’nin ortasında yer alan Anadolu bölgesinde etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü bozkırdır.
  5. Doğu Anadolu İklimi: Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı olan Doğu Anadolu iklimi, Türkiye’nin doğusunda yer alan bölgede etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü bozkır ve çayırlardır.
  6. Güneydoğu Anadolu İklimi: Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Güneydoğu Anadolu iklimi, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan bölgede etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü bozkır ve çöl bitkileridir.
  7. Akdeniz’in İç Kesimleri İklimi: Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz’in iç kesimleri iklimi, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan bölgede etkilidir. Bu iklim tipinde bitki örtüsü bozkır ve çalılıklardır.

Yorum ekle